Başlıca Altın Borsaları Nerelerdedir?

 

Altın artık çok önemli bir finansal emtia haline geldi ve şu anda yatırımcıların yapmaya istekli olduğu en güvenilir yatırım. Bu, temel olarak, tüm uluslararası piyasalarda altına olan yüksek talebin tetiklediği altının piyasadaki değerinin artmasıyla ilişkilendirilebilir.

Dünya çapındaki altın talebini karşılamak için tüm büyük ekonomik piyasalarda altın borsaları vardır ve bu altın borsalarının her birinin kendine göre artıları ve eksileri vardır. Altın almak isteyen yatırımcılar için farklı yatırım kategorileri mevcuttur. Bu nedenle, bu kategorilerin her birinin ticaret yapabilecekleri belirli borsaları vardır. Bu kategorilerden biri de SPDR Altın Hisse Senetleridir.

SPDR Altın Hisseleri, yatırımcıların altına yatırım yapması için yenilikçi bir yoldur. Bu, uygun maliyetli olmasının yanı sıra, altın piyasasına yatırımcının güvenli bir şekilde ulaşmasını da sağlar. SPDR hisseleri ilk kez 2004 yılında New York Borsası’nda kullanılmaya başlandı. En hızlı büyüyen yatırım araçlarından biri olan SPDR, şu anda Tokyo Borsası, Hong Kong Borsası, Singapur Borsası gibi borsalarda da işlem görüyor.

E-para birimi olarak da adlandırılan dijital para birimi söz konusu olduğunda, Londra Altın Borsası dünyanın en büyük ve aynı zamanda en saygın ve köklü tüccarıdır. Dijital para birimi, dijital Altın ve gümüş gibi emtiaları içerir. Londra Altın Borsası’nın Avrupa ve Asya Pasifik Bölgesi’nde de ofisleri bulunmaktadır.

Altın için en büyük, en önde gelen pazarlardan biri Londra Metal Borsası’dır. Ticari ve ekonomik açıdan en önemli metallerden bazıları bu borsada işlem görür ve bu metallerin fiyatları burada belirlenir. Fiziksel emtia vadeli işlemleri için en büyük borsalardan biri New York Ticaret Borsasıdır. Burada ticareti yapılan en önemli emtialardan bazıları altın, gümüş, bakır, paladyum, enerji ve platindir.

Dubai’de bulunan Dubai Altın ve Ticaret Borsası da bulunmaktadır. Dubai uzun zamandır altın ve gümüşten baharatlara ve diğer eşyalara kadar farklı emtia ticareti için uluslararası bir merkez olmuştur. Dubai Altın ve Emtia Borsası artık türevler için Orta Doğu’nun önde gelen borsasıdır.

Çin şu anda en büyük altın alıcısı. Şanghay Altın Borsası, Çin Halk Bankası tarafından kurulan ve Devlet Konseyi’nin onayını alan ilk borsa oldu. Altın ticareti yapan diğer emtia borsalarından bazıları Tahran Metaller Borsası ve ayrıca Tokyo Emtia Borsasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *